Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

„Smoleńsk”, odsłona pierwsza

Reżyser Antoni Krauze uznał, że 10 kwietnia jest najlepszym dniem na rozpoczęcie zdjęć do filmu fabularnego poświęconego tragedii smoleńskiej. Kamera przez cały dzień pracowała na Krakowskim Przedmieściu, rejestrując autentyczne wydarzenia.

W filmie znajdą się więc sekwencje prezentujące m.in. Marsz Pamięci spod warszawskiej archikatedry pod Pałac Prezydencki i pełne emocji reakcje manifestantów, którzy na obchody trzeciej rocznicy katastrofy przyjechali z całej Polski. Ważnymi elementami tej części zdjęć będzie też ballada smoleńska, którą na Krakowskim Przedmieściu zaśpiewał Jan Pietrzak, i autorska recytacja wiersza Marcina Wolskiego. Tym razem poeta swoją uwagę poświęcił mediom przed i po 10 kwietnia 2010 r. Maciej Pawlicki, producent pierwszej fabuły o Smoleńsku, tłumaczy, że w filmie bardzo ważne będą obrazy pokazujące wzruszenie zwykłych Polaków na wiadomość o katastrofie. Stąd decyzja, by kilka kamer rejestrowało zachowania ludzi podczas rocznicowej manifestacji. Według Pawlickiego odmowa Mariana Opani (miał zagrać rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego) nie spowodowała środowiskowej infamii wobec filmu Krauzego. W jednym z wywiadów producent „Smoleńska" przyznał, że zgłasza się więcej aktorów niż scenariusz przewiduje ról. Jego autorem jest Tomasz Łysiak, syn znanego pisarza Waldemara Łysiaka. Film ma szansę stać się wyjątkową pozycją w polskim kinie, choćby z powodu społecznego zaangażowania w jego produkcję. Jego budżet zasilają darowizny tysięcy osób. Datki zbiera założona przez reżysera fundacja Smoleńsk 2010, która ma promować obraz Antoniego Krauzego w mediach i w społeczeństwie. Premierę filmu „Smoleńsk" przewidziano na 9 lub 10 kwietnia przyszłego roku. Lada dzień ruszyć mają zdjęcia z udziałem aktorów i statystów. Producenci przekonują, że powstanie dzieło o wysokim poziomie artystycznym, ważne dla współczesnego polskiego kina.

—kora

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy