Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Prequel „Gry Endera”

Agnieszka Niemojewska

Orson Scott Card – jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy SF. Ten 51-letni Amerykanin światową popularność zdobył właśnie dzięki „Grze Endera" i kolejnym tomom sagi – notabene powieść, wydana w 1985 r., pierwotnie została opublikowana jako nowela.

Osobiście bardzo sobie cenię również cykl o Alvinie Stwórcy, ale i tak wszyscy kojarzą nazwisko Carda przede wszystkim z postacią Endera. Na fali rosnącego zainteresowania sagą (jesienią na ekrany kin wejdzie długo wyczekiwana przez fanów ekranizacja) Card i Aaron Johnston napisali powieść, której akcja rozgrywa się 100 lat przed wydarzeniami z „Gry...". Ludzie nie tylko podróżują w kosmicznych przestworzach, ale też zakładają kolonie i eksploatują asteroidy. Niekoniecznie w atmosferze zgody i miłości. Jednak wszelkie te spory bledną w obliczu inwazji obcych.

Mam pewne zastrzeżenia do tej powieści. Po pierwsze – „ile jest Carda w Cardzie", a ile z tego napisał Johnston, zwłaszcza że książka, gdy na dobre się rozkręca... po prostu się kończy. A dzieje się tak nie bez powodu: otóż powieść jest rozszerzoną, fabularyzowaną wersją wcześniej opublikowanych przez wydawnictwo Marvel komiksów. Po drugie, oczywiście fani serii o Enderze (do których też się zaliczam) po tę książkę i tak sięgną. Ale czy „W przededniu" zaciekawi tych, którzy nie zaczytywali się wcześniej Cardem?

Orson Scott Card, Aaron Johnston
"W przededniu"
Prószyński i S-ka

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej