Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Prequel „Gry Endera”

Agnieszka Niemojewska

Orson Scott Card – jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy SF. Ten 51-letni Amerykanin światową popularność zdobył właśnie dzięki „Grze Endera" i kolejnym tomom sagi – notabene powieść, wydana w 1985 r., pierwotnie została opublikowana jako nowela.

Osobiście bardzo sobie cenię również cykl o Alvinie Stwórcy, ale i tak wszyscy kojarzą nazwisko Carda przede wszystkim z postacią Endera. Na fali rosnącego zainteresowania sagą (jesienią na ekrany kin wejdzie długo wyczekiwana przez fanów ekranizacja) Card i Aaron Johnston napisali powieść, której akcja rozgrywa się 100 lat przed wydarzeniami z „Gry...". Ludzie nie tylko podróżują w kosmicznych przestworzach, ale też zakładają kolonie i eksploatują asteroidy. Niekoniecznie w atmosferze zgody i miłości. Jednak wszelkie te spory bledną w obliczu inwazji obcych.

Mam pewne zastrzeżenia do tej powieści. Po pierwsze – „ile jest Carda w Cardzie", a ile z tego napisał Johnston, zwłaszcza że książka, gdy na dobre się rozkręca... po prostu się kończy. A dzieje się tak nie bez powodu: otóż powieść jest rozszerzoną, fabularyzowaną wersją wcześniej opublikowanych przez wydawnictwo Marvel komiksów. Po drugie, oczywiście fani serii o Enderze (do których też się zaliczam) po tę książkę i tak sięgną. Ale czy „W przededniu" zaciekawi tych, którzy nie zaczytywali się wcześniej Cardem?

Orson Scott Card, Aaron Johnston
"W przededniu"
Prószyński i S-ka

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy