Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Najpopularniejszym SUV-em świata w 2012 r. została honda CR-V z wynikiem 635,3 tys. sprzedanych aut. Na drugim miejscu znalazł się hyundai ix35 (sprzedaż: 494,5 tys.), przed volkswagenem tiguanem (429 tys.).

Pół tysiąca mniej osiągnął dawny lider, toyota RAV-4. Pierwszą piątkę zamyka ford kuga/escape (403,8 tys.). Za nim znalazły się kia sportage (387,1 tys.), nissan qashqai (298,1 tys.), dacia duster (295,2 tys.), chevrolet equinox (293,2 tys.) i hyundai santa fe (237,6 tys.).

W marcu Suzuki świętowało wyprodukowanie 50-milionowego samochodu.

Firma produkuje auta od 1955 r. Najwięcej sprzedała w Japonii (21,95 mln) i Indiach (11,5 mln, co stanowi 40 proc. tamtejszego rynku). W Europie Suzuki sprzedało 5,5 mln aut, a w Chinach 3 mln.

Volkswagen do 2019 r. zwiększy zatrudnienie (także w Polsce) o 50 tys. osób. Koncern powiększa zakład produkcji silników w Polkowicach i stawia nową halę o powierzchni 20 tys. mkw. Największe inwestycje podejmuje w Chinach, Indiach i Brazylii. VW zatrudnia w Europie 550 tys. osób, a poza kontynentem 300 tys.

W najnowszej oponie Energy Saver Michelin zastosował nową mieszankę gumową Eco N Grip, która mniej się nagrzewa. Producent podaje, że dzięki temu zmalało zużycie paliwa – na dystansie 45 tys. km o 200 litrów. Michelin zapewnia, że nie pogorszyła się przyczepność opony ani nie wydłużyła droga hamowania w porównaniu z poprzednią generacją ogumienia.

Drożejąca w ubiegłym roku benzyna oraz olej napędowy przyczyniły się do większej popularności modeli napędzanych gazem propan-butan (LPG). Na internetowej giełdzie samochodowej otomoto.pl w listopadzie zainteresowanie samochodami na LPG wzrosło pięciokrotnie. Ponad 22 proc. zapytań dotyczyło takich aut. Jednocześnie prawie o 10 punktów procentowych zmalało zainteresowanie nadal najpopularniejszymi dieslami.

Maserati prawdopodobnie przygotowuje własną wersję najdroższego modelu Ferrari – LaFerrari. Będzie to supersportowy samochód podobny do maserati MC 12, które powstało na bazie ferrari enzo. Auto może mieć premierę w 2015 r. Maserati przypuszczalnie zbuduje tylko 50 takich samochodów.

Małe silniki spalinowe to przyszłość – wynika z raportu firmy doradczej KPMG. 29 proc. koncernów samochodowych inwestuje przede wszystkim w tę technologię, a w Chinach odsetek ten dochodzi do 40 proc. Na kolejnych miejscach są hybrydy i auta elektryczne.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO